Aktualności

22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy 22. kwietnia. Po raz pierwszy odbył się w 1970 roku i został zapoczątkowany przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. 20 milionów Amerykanów wyszło wówczas na ulice, protestując przeciwko degradacji środowiska. Do Polski trafił w 1990 roku.

Nazywany inaczej także świętem naszej plany, Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Tego dnia organizowane są specjalne akcje, wykłady, zbiórki tak zwanych elektrośmieci i wiele innych.

W tym roku takie wydarzenia ze względu na pandemię nie mogą się odbyć. Ale paradoksalnie właśnie teraz Ziemia dostaje od nas wiele cenniejszych prezentów. To, że ze względu na koronawirusa ograniczamy naszą działalność i ruchliwość, dajemy Ziemi zdrowy oddech.

„Działania na rzecz ochrony klimatu” –  to hasło Dnia Ziemi w 2020 roku, a jednocześnie motyw przewodni tego święta. Jego celem jest zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.

Działania, do których nawołuje hasło Dnia Ziemi 2020, mają polegać przede wszystkim na promowaniu inicjatyw związanych z przyjęciem globalnych norm regulujących zanieczyszczanie środowiska. Tego dnia ważne jest także edukowanie, mobilizowanie i aktywizowanie obywateli państw na całym świecie, aby rozpocząć działania wywierające na rządzie i korporacjach kontrolę i oczyszczanie środowiska z zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi.

Skip to content