Aktualności

Zostań dawcą komórek, uratuj komuś życie

Plakat Zespół Szkół Budowlanych-1na stronęW naszej szkole w dniu 6 marca, we wtorek, będzie przeprowadzony Dzień Dawcy z DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska). Będziemy rejestrować potencjalnych dawców szpiku i/lub komórek macierzystych. Powodzenie tego typu akcji bierze się w większości ze świadomości i obalenia mitów. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród ponad 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Głównym powodem, dla którego wciąż tak dużo pacjentów nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” jest niewiedza. Większość osób, które chcą pomóc innym boi się, że ratując komuś życie, narażają swoje. Istnieje mit związany z oddaniem szpiku kostnego. Projekt  „#KOMÓRKOMANIA”  skierowany  jest  do  wszystkich  uczniów  oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Celem projektu jest przeprowadzenie akcji edukacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny dawca szpiku kostnego osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji.

Skip to content