Aktualności

Geodeci jadą na wycieczkę do Borowej Góry i nie tylko

Uczniowie z klas IB, IIA, II B, IIIB, reprezentujący głównie profil geodezji, ale również architektury krajobrazu i aranżacji wnętrz wybrali się do Obserwatorium Instytutu Geodezji i Kartografii w Borowej Górze, gdzie poznali historię tego zasłużonego dla polskiej geodezji miejsca. Uczniowie zwiedzając Obserwatorium obejrzeli instrument przejściowy służący do obserwacji gwiazd przez południk miejscowy, dawny najważniejszy punkt polskiej osnowy geodezyjnej, punkty sieci ASG-EUPOS, za pomocą których można obecnie dokonywać pomiarów z wykorzystaniem odbiorników satelitarnych. Poznali działanie instrumentu wyznaczającego przyspieszenie ziemskie – grawimetru. Wzięli udział w eksperymencie – stojąc blisko siebie wytworzyli masę, którą to urządzenie zarejestrowało jako zmianę przyspieszenia ziemskiego. Po przerwie śniadaniowej udali się na wydział Geodezji Politechniki Warszawskiej,gdzie wzięli udział w wykładzie dotyczącym obsługi geodezyjnej   budowie tuneli. Zwiedzili wystawę dawnego sprzętu używanego w geodezji. Podziękowania za tak ciekawą wyprawę należą się Panu Piotrowi Zygadło, Pani Janinie Bryłce i Panu Jarosławowi Studzińskiemu. [GALERIA]

Skip to content