Aktualności

Wycieczka do kopalni soli w Kłodawie

Wycieczka do kopalni soli w Kłodawie

Dzień 13 listopada 2014r dla klas geodezji ZSB we Włocławku to lekcja edukacyjna i wyprawa z opiekunami Janem Stasiowskim , Joanną Banasiak, Joanną Dolatą i kierownikiem wycieczki Józefem Kozłowskim do największej czynnej kopalni soli w Kłodawie . Okazuje się, że wcale nie trzeba daleko szukać atrakcji turystycznych, bo znajdują się one w naszym regionie. Główny cel wyprawy to kopalnia wydobywająca złoża naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz różowej, powstałej ponad 200 mln lat temu z odparowania mórz i oceanów. Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z naszymi przewodnikami, którzy kazali wszystkim założyć żółte kaski i poinstruowali nas jak należy zachować się w kopalni. To od nich dowiedzieliśmy się, że „Szczęść Boże” jest górniczym powitaniem i pozdrowieniem pod ziemią. Od przewodników dowiedzieliśmy się, że w Kłodawie jest najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna na poziomie 600 – 750 metrów pod ziemią. Żeby się tam dostać trzeba zjechać windą z prędkością 6 m/s.  Zjazd pod powierzchnię ziemi to niezapomniane wrażenia. Następnie przeszliśmy wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – patronki górników solnych. W grocie solnej podziwialiśmy zwisające z sufitu stalaktyty, a przewodnik opowiedział legendę o św. Kindze i jej pierścieniu.  Zwiedzając wyeksploatowane komory solne poznawaliśmy historię powstania kłodawskich złóż . Zobaczyliśmy maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym. Podziwialiśmy stroje górnicze, solne rzeźby i obrazy z soli. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że 2007 r. w kopalni pobito rekord Guinessa w kategorii – najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie.  Kopalnia soli w Kłodawie wywarła na nas niesamowite wrażenie.  Była to fascynująca i niezapomniana wyprawa do wnętrza ziemi.

Skip to content